Ana SayfaHASDER Büyükkonukta gerçekleştirilen Eko-Gün’e katıldı.
(9.5.2010)

Karpaz’ın güzel köylerinden Büyükkonuk’ta , geleneksel Eko – Gün nedeniyle  coşkulu saatler yaşandı. Büyükkonuk Belediyesi ile Eko Turizim Derneği tarafından organize edilen günde, geleneksel köy faaliyetleri sergilendi. HASDER halk dansları ekibinin yapmış olduğu gösteri büyük bir ilgi ile izlendi. Gün içerisinde Karagöz oyunu yanında köy tiyatrosu, bisiklet turları ve folklor gösterileri yapıldı.

Büyükkonuk’ta HASDER tarafından yürütülmekte olan Değirmen Kültür Evi projesi kapsamında Yağ Değirmenine  gelen ziyaretcilere geleneksel ahşap oymacılığı , çörek ve bulla yapımı konularında  demonstarasyon yapıldı , çörek ve bulla ikram edildi.

Saat 11’de köy meydanında sahne alan HASDER halk dansları ekibi Vasilica , Abdal Zeybeği, Mandra ,Kına sirtosu , Kadın karşılamaları ,Erkek karşılamaları ve Konyalı’dan oluşan 20 dakikalık koreografi ile gösterilerini gerçekleştirdi. Birçok yabancı turist tarafından izlenen performans çok beğenildi ve yoğun alkış aldı. Gösteri sonrası Değirmen Kültür Evinde düzenlenen çalışmalara katılan dansçılar orda da turistlerin yoğun ilgisi ile karşılaştı ve bol bol hatıra fotoğrafı çekildi.

Başa Dön


Tüm hakları saklıdır.  - © Halk Sanatları Vakfı - 2009