Halkbilimi Dergisi

Önceleri Halk Sanatları Derneği yayın organı olarak yayınlanmakta olan Halkbilimi Dergisi, Derneğin Halk Sanatları Vakfı adı altında çalışmalarını sürdürme kararı sonrasında, Vakfın yayın organı olarak yayın hayatına devam etmektedir.

Kıbrıs’ta yayınlanan ilk Türkçe folklor dergisi olma özelliği taşıyan Halkbilimi Dergisi 1986 yılında yayın hayatına başladı. Başlangıçta yılda dört kez ve 32 sayfa olarak yayınlanmak üzere planlanan dergi, maddi zorluklar nedeniyle son yıllarda yılda bir sayı olmak üzere ancak ortalama 200 sayfa olarak yayın hayatına devam etmektedir.

Özellikle Kıbrıs’a ait folklorik konularla ilgili araştırma, inceleme ve tercüme yazılarının yayınlandığı dergide, eski yaşama ait pek çok fotoğraf, halkdansları müzik notaları ve gündemdeki konulara ait makaleler da yer almaktadır. Ayrıca derginin bazı sayılarında, son sayfalarda gerek HASDER ve gerekse de Kıbrıs’taki diğer kültür sanat derneklerinin etkinliklerine ait haberler de yer almaktadır.

İki kez yayınlanmış dergilerle ilgili Halkbilimi Dergisi Bibliyografyası da hazırlanmış ve araştırmacıların, ilgilenenlerin hizmetine sunulmuştur.

Uzun yıllardan beri HASDER tarafından gerçekleştirilen “Halkbilimi Sempozyumları”na sunulan tüm bildiriler de yine derginin çeşitli sayılarında yayınlanmıştır.

Halkbilimi Dergisi haberleri

Tüm Haberler

Amaçlar

  • Kıbrıs’ta yaşayan toplumların folklor ve kültürlerine ait her türlü araştırma, inceleme ve değerlendirme yazılarının yayınlandığı bir yayın organını toplumun hizmetine sunmak;
  • Kişisel saldırı ve küfür içermeyen Kıbrıs’la ilgili her türlü yazının sansürsüz bir şekilde yayınlanacağı ve gelecek kuşaklara kaynak oluşturacak bir dergiyi, tüm zorluklara rağmen yayınlamak ve yaşatmak.

Yönetim

HASDER adına sahibi ve Yayın Yönetmeni

  • Kani Kanol

Yayın Kurulu

  • Engin Anıl
  • Tuncer Bağışkan
  • Prof. Dr. Şevket Öznur
  • Ahmet Erdengiz
  • Öcal Erten

İletişim

Adres

HalkBilimi Dergisi
Selimiye meydanı No.1, Lefkoşa
99010, Kıbrıs

HASDER Çalışma Merkezi
Küçük Kaymaklı Tren Yolu Sokak, Lefkoşa

Telefon

+90 392 22 89 020

Email

hasder@hasder.org