El Sanatları Merkezi

HASDER El Sanatları Merkezi, HASDER Halk Sanatları Vakfı’na ait ve Halk Sanatları Enstitüsü adıyla UNOPS tarafından bir yıllığına desteklenen bir proje olarak kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum işletmesidir.

Kıbrıs’a özgü renk, desen ve motiflerin kullanıldığı el sanatlarını üretmeyi, sergilemeyi, satmayı ve bu alanda kurslar düzenleyerek yaygınlaştırmayı amaçlamaktadır.

Geleneksel el sanatlarımız arasında önemli bir yeri olan Ahşap Oymalı Ev Mobilyası ve Ahşap Oymalı Ceyiz Sandığı üretimi, Sele-sesta ve Örgü İşleri, Geleneksel El Dokuması Kumaş üretimi, İpek Böceği Kozası İşleri, Geleneksel Kostüm ve Nakış İşleri, El Sanatları Merkezi atölyelerinde tümüyle Kıbrıs’a özgü geleneksel motifler ve teknikler kullanılarak üretilmektedir.

Lefkoşa surları içinde çok önemli turistik ve tarihi bir mekan olan Ayasofya(Selimiye) Cami yanında yer alan ve restore edilmiş tipik bir İngiliz mimarisi örneği olan binada faaliyetlerini yürüten Merkez’de, turistik el yapımı hediyelik eşya üreten atölyeler ve bu ürünlerin sergilenip satıldığı bir teşhir salonu yer almaktadır.

2000 yılından beri ekonomik olarak kendi ayakları üzerinde durmayı başaran ve kar amacı gütmeyen bir sivil toplum işletmesi olarak dikkat çeken El Sanatları Merkezi, ülkemizde en çok ihtıyacı hissedilen el yapımı, geleneksel el işlerini yeniden topluma ve ekonomiye kazandıran bir kurum olarak tanınmaktadır.

Halen 9 profesyonel çalışanı olan, ayrıca kırsal kesimden kadınlara fason işler yaptıran ve yönetiminde gönüllülerin görev yaptığı bu işletme, özellikle unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını yeniden canlandırarak topluma ve gelecek nesillere kazandırmak için çalışmaktadır. Bu çerçevede meslek kazandırma kursları düzenleyerek kadın ve erkek binlerce kişiye ahşap oymacılık, ahşap eskitme ve boyama, geleneksel el dokuması, sele-sesta yapımı, ipek böceği kozası pano yapımı ve dantel-nakış teknikleri konusunda eğitim verilmiştir.

Atölyelerde geleneksel üretim teknikleri yanında modern teknoloji de kullanılmaktadır. Yüzyıllar öncesinden günümüze taşınan motifler, renkler ve figürler de aslına uygun olarak üretimi yapılan eşyaların üzerinde kullanılmaktadır. Geçmişte günlük hayat içinde farklı işlevleri olan bu eşyaların, günümüzde dekoratif amaçlı veya modern yaşam tarzına uygun farklı kullanım alanlarında kullanılacak biçimde dizayn edilmektedir.

Üzerinde önemle durulan bir diğer üretim alanı da ülkemizde büyük eksikliği olan ve yerel karakteri yansıtan turistik ve hediyelik eşya üretimidir. Minyatür boyutlarda ve aslına uygun renk ve motifleri taşıyan el yapımı bu eşyaların, çeşitlerini artırmak için yoğun bir çaba harcanmaktadır.

  • Günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş Kıbrıs’a özgü kültür değerleri arasında önemli bir yeri olan halk sanatlarını korumak, geliştirmek, yeniden üreterek yaşatmak ve yaymak.
  • Kıbrıs’ta yaşamış ve halen yaşamakta olan toplumlara ait kültür degerlerini gelecek kuşaklara aktarmak suretiyle, toplumların birbirlerine yabancilaşmalarını engelleyerek, baris icinde ve birbirlerine saygı duyarak yaşamalarına katkıda bulunmak.
  • Kıbrıs Türk gençlerine meslek eğitimi vererek yeni iş olanakları yaratmak ve adadan göç etmelerini engellemek.
HASDER Gönüllü Yönetim Kurulu
  • Kani Kanol
  • Öcal Erten
  • Hasan Çağlıoğlu
  • Ulus Beledoğlu
Merkez Sorumlusu
  • Kani Kanol
  • Hasan Çağlıoğlu

El Sanatları Merkezi Haberleri

İletişim

El Sanatları Merkezi
Selimiye meydanı No.1, Lefkoşa
99010 Kıbrıs


+90 392 22 89 020