5. Lefkoşa Gençlik Günleri

SÖZ , SAHNE ve SOKAKLAR GENÇLERİN, “5.LEFKOŞA GENÇLİK GÜNLERİ” BAŞLIYOR

Tüm dünyada ekonomik krizin derinleştiği zor günlerden geçiyoruz. Bir yanda global kriz bir yanda patlamaya hazır bir volkan gibi duran Ortadoğu ve tüm bunların ortasında küçücük bir adada varoluş mücadelesi veren biz Kıbrıslı Türkler. Ve tüm bu olanlarda hiçbir sorumluluğu olmamasına rağmen krizlerden en çok etkilenen biz gençler.Ve böylesi bir ortamda gerçekleştireceğimiz Lefkoşa Gençlik Günleri.

Kriz dönemlerinde gençlerin çeşitli travmalar yaşamaması için moral değerlerinin yüksek tutulması önemli bir gerekliliktir. HASDER Gençlik Kulübümüz bu bilinçle hareket etmiş ve ekonomik krizin tüm olumsuzluklarına rağmen hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak bu güzel etkinliği hazırlamıştır. Bu projede bizimle işbirliği yapan Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği ve Lefkoşa Türk Belediyesine huzurlarınızda teşekkürü bir borç bilirim. Her iki kurum da sivil toplum örgütleri ile işbirliği yapmanın gerekliliğine olan inançları ile projeye destek vermişlerdir.

Bu iki kurumun yanısıra birçok kuruluş ve şirket de farklı etkinliklerin ve ihtiyaçların sponsoru olmuştur,Hyundai Asok,Universal Sigorta, Metropol, Mardo, Cemersu, mapfree, Cherry Red , Cyprus Cycling, Deniz Plaza, Radyo enerji ve Golden Tulip’e teşekkür ederiz. Ve tabii en önemlisi bu etkinliğin gerçekleşmesi için gönüllü olarak çalışan katkı sağlayan herkese ve gönüllü olarak sahne alan tüm guruplara da teşekkür ederiz. İyi ki varsınız.

HASDER Gençlik Kulübü’nün organize ettiği 5. Lefkoşa Gençlik Günleri 12 Ağustos Cuma günü saat 12:00’de , “Gönüllülük Faaliyetlerinin Önemi ve Kazandırdıkları” konusunun tartışılacağı Yuvarlak Masa Toplantısı ile başlıyor.

Birleşmiş Milletler tarafından “Uluslararası Gençlik Günü” olarak kabul edilen 12 Ağustos nedeniyle organize edilen etkinlik K. Kaymaklı’daki HASDER Merkezi’nde Saat: 12.00’de Yuvarlak Masa Toplantısı ile başlıyor. Toplantıda Adalı Gençlik, Genç Vizyon, Kıbrıs Gençlik Platformu, Genç Folk-Der ve HASDER’li gençler “Gönüllülük Faaliyetlerinin Önemi ve Kazandırdıkları” konulu bildirilerini sunacaklar ; konuyla ilgili görüşlerini paylaşacaklar. Toplantı sonucu çıkacak görüş ve öneriler gençlerin sesinin duyurulması amacıyla ilgili kurumlara iletilecektir.

13-14 Ağustos tarihlerinde “isdirit-bol” isimli Hyundai Asok Basketbol Turnuvası gerçekleştirilecektir. Saat 18:00’de Asok Plaza’da yer alacak müsabakalarda 4 kişiden oluşan takımlar mücadele edecektir. Küçükler , Yıldızlar , Gençler ve Büyükler kategorilerinde yapılacak müsbakalar sonucu Birinci ve İkinci gelen takımlara Asok tarafından para ödülleri verilecektir.

Bu yıl ilk kez gençlerin çevre duyarlılığını artırmak amacıyla Lefkoşa Türk Belediyesi işbirliğiyle çevre temizliği ve fidan dikme etkinliği de düzenlenmiştir. 15 Ağustos saat 09:00’da Kumsal Parkı’nda “zibilSiz” sloganıyla gerçekleştirilecek etkinliğe tüm gençlerimizin katılımını bekliyoruz.

Lefkoşa Gençlik Günlerinin geleneksel etkinliklerinden “Gızlar Sahaya Çıkarsa” bayanlar futbol turnuvası, 15 Ağustos Pazartesi akşamı Saat: 18:00’de Ortaköy’deki Levent Koleji halı sahasında yer alacaktır.

“Velesbitnan Surlariçi Turu” adlı hazine avı şeklindeki bisiklet rallisi 16 Ağustos Salı, Saat: 18.00’de Selimiye Meydanı’ndaki HASDER Halk Sanatları Enstitüsü’nde Start alacak. İkişer kişilik takımlar halinde yarışacak olan katılımcılara Lefkoşa’nın tarihi mekanlarını tanıtmak amacıyla düzenlenen yarış aynı noktada sona erecektir . 17 Ağustos tarihinde saat 15:00’de HASDER Lokalinde Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği işbirliği ve Yrd.Doç.Dr Müge Beidoğlu yönetiminde “Gönüllü Yönetimi ve Gönüllülük Psikolojisi” konulu bir atölye çalışması düzenlenecektir. 5. Lefkoşa Gençlik Günleri, 16-17-18-19 Ağustos tarihlerinde, K. Kaymaklı Spor Kulübü karşısındaki HASDER Merkezi’nde Latin Gecesi , Kıbrıs Gecesi ve Sahneüstü Etkinlikleri ile devam edecektir.

16 Ağustos Saat: 20.00’de gerçekleştirilecek Latin Gecesi’nde LTB Latin Orkestrası, Salsa Beats , Latino Ola , Face to Face , Ada Tango ve setleriyle DJ Salsero gençlere güzel bir Latin gecesi yaşatacaktır. 17 Ağustos saat 20:00’de değişik kültürel özelliklerimizin yansıtıldığı Kıbrıs Gecesi yaşanacaktır. Lefkoşa Belediye Orkestrası , Dance For Peace , HASDER Halk Dansları ekibi ve HGK Akustik şarkı ve dansları ile bizimle olacak. 18 Ağustos saat 20.00’de Kıbrıs’ın sevilen gruplarından Sancılı İnek , Emre Pehlivan , Grup MAT , Rock Corn ve Musician Girls sahne alırken ; 19 Ağustos saat 20.00’de Ödül töreni ile başlayacak gece Frekans , Fikri Karayel , Carpe Diem ve Pentagon’un sevilen şarkıları ile devam edecektir. Etkinlik süresince, genç fotoğraf sanatçıları fotoğraf sergisi de izlenebilecektir. Lefkoşa Gençlik Günleri hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler www.dev.hasder.org veya www.facebook.com/hasdergenclikklb.hasderyouthclb sitelerini ziyaret edebilirler.