8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

HASDER tarafından hazırlanan Kalkınmada Kadınlar temalı “Haydi, öğrenelim, üretelim, eğlenelim” isimli proje kapsamında kadın kursiyerler tarafından üretilen elişleri daha önce 6 Aralık 2010 tarihinde Saçaklı Evde açılan sergiye olan yoğun ilgi ve talep üzerine “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” nedeniyle Ayluga Kilisesi Sergi Salonunda halkımızın beğenisine yeniden sunuldu.

HASDER başkanı Ali Nebih sergi ile ilgili yapmış olduğu yazılı açıklamada “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” nedeniyle Kadınlarımızın üretime teşvik edilmesi ve kadın ruhu ve estetik zekasının neler yaratabileceğini bir kez daha halkımızla paylaşmak istediklerini vurguladı.Sergi 7-11 Mart 2011 tarihlerinde mesai saatlerinde açık olacak. Sergi süresince üretim yöntemleri ile ilgili bilgi almak isteyen izleyicilere Halk Sanatları Enstitüsünde ücretsiz demonstrasyon yapılacak.

37 kursiyer tarafından Lefkara nakışı , ipek kozası işleri , örücülük , dokumacılık ve ahşap oyma dallarında üretilen yüzlerce ürün sergileniyor.HASDER başkanı Ali Nebih yapmış olduğu açıklamada kültürel kimliğimizin sorgulandığı böylesi günlerde kültürümüze bir kez daha katkı sağlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Özellikle ekonomik kriz dönemlerinde krizden kurtulmanın yolunun üretimden geçtiğini vurgulayan Nebih yerel üretimi ve insan kaynaklarını geliştirmeyi teşvik eden böylesi projelerin kültürel değerlerimizin korunması yanında ekonomik yaşantımıza da önemli katkılar yaptığını belirtti.