Büyükkonuk Değirmen Kültür Evi Projesi, düzenlenen resepsiyonla tanıtıldı

Büyükkonuk’ta yaklaşık 3 yıl önce SAVE’in katkıları ile restore edilen tarihi yağ değirmeni, unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarına ev sahipliği yapacak. Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Programı finansmanıyla Halk Sanatları Vakfı (HASDER) ile Büyükkonuk Belediyesi işbirliğinde, tarihi yağ değirmeninde,bölge halkına yönelik 1.5 yıl süreyle el sanatları kursları düzenlenecek.

Proje kapsamında 5’er aylık periyotlar çerçevesinde 5 eğitmen tarafından toplam 45 kişiye örgücülük, dokumacılık, ahşap oymacılığı, ipek kozası ve Lefkara işi kursları verilecek.

HASDER Başkanı Ali Nebih resepsiyonda yaptığı konuşmasında, vakıf olarak Büyükkonuk Belediyesi’yle ilişkilerinin 3 yıl önce yağ değirmeninin restorasyonuyla birlikte başladığını belirterek, restorasyonla eski otantik yapısına kavuşturulan değirmenin Kültür Evi Projesi’ne ev sahipliği yapacak olmasından büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Yüzyıllarca zeytini işleyerek özünden insanlık için çok büyük önemi olan zeytinyağını üreten bu değirmenin bundan sonra bölge ve ülke halkı için kültürel değerlerin yeniden yoğrularak canlandırıldığı ve yaygınlaştırıldığı bir mekân haline geleceğini söyledi.

HASDER olarak 33 yıllık geçmişin ve kesintisiz çalışmanın sonucunda büyük bir bilgi birikimine sahip olduklarını, sponsorlar bulduklarında böylesi güzel projelerin ortaya çıktığını belirtti ve projenin gerçekleştirilmesindeki katkıları nedeniyle AB Komisyonu ve Büyükkonuk Belediyesi’ne teşekkür etti.

AB Kıbrıs Türk Toplumuna Destek İçin Çalışma Grubu Başkanı Alessandra Viezzer de güzel bir projenin açılışında bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, ortaya koydukları proje nedeniyle Büyükkonuk Belediyesi ile HASDER’i kutladı. Projenin finansmanının, AB’nin Kıbrıslı Türklere yönelik ayırdığı 259 milyon Euro’luk mali yardım paketinden karşılandığını söyleyen Viezzer, AB’nin kırsal kesimde yaşayanların yaşam koşullarının iyileştirilmesi yönünde projeler yürüttüğünü söyledi. Viezzer, projenin, kırsal kesimde yaşayan insanlara iş olanakları yaratması ve el sanatlarının gelecek kuşaklara taşınması açısından önemli olduğunun altını çizdi.

Büyükkonuk Belediye Başkanı Sezai Sezen de, Büyükkonuk’ta bir ilki gerçekleştirdiklerini belirterek, en büyük hedeflerinden birinin el sanatlarını gelecek kuşaklara taşımak ve bölge insanına ekonomik katkı sağlamak olduğunu kaydetti. HASDER’in teklifini getirdiği Kültür Evi Projesi’nin hedefleriyle de örtüştüğünü ifade eden Sezen, “Bizim için muhteşem bir proje. Umarım bölge halkına ciddi katkı sağlar” dedi.