Büyükkonuk Dokuma Evi Projesi Tanıtıldı

Avrupa Birliği tarafından finanse edilip , Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Gelecek için Ortaklık tarafından desteklenen “Dokuma Evi” projesi 8 Nisan tarihinde Büyükkonuk Değirmen Kültür Evinde gerçekleştirilen Tanıtım Etkinliği ile medyaya tanıtıldı.

HASDER tarafından Büyükkonuk Belediyesi işbirliği ile organize edilen “Dokuma Evi” projesi kapsamında düzenlenecek 21 eğitim çalışmasnda Büyükkonuk ve civar köylerde yaşayan 12 kişiye geleneksel dokumacılığın öğretilmesi hedeflenmiştir. Ücretsiz gerçekleştirilecek , kurslardan yararlanan kişilerin HASDER Dokuma Evi’nde aktif hale getirilen geliştirilmiş tezgahlarda üretim yapmaları sağlanacaktır.

HASDER başkanı Ali Nebih tanıtımda yaptığı konuşmada dört ay sürecek olan kurslarda bir yandan geleneksel dokumacılığı yeniden canlandırırken diğer yandan da Eko Turizm merkezi olan Büyükkonuk köyüne yeni bir üretim etkinliği katmayı hedeflediklerini belirtti. Nebih projeye destek sağlayan AB ve UNDP yetkililerine teşekkür ederek sürdürdüğü konuşmasında projede emeği ile yer alan , göznuru ile üretim yapacak olan kursiyerlere de gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederek ürettikleri ürünlerin en iyi şekilde değerlendirilebilmesi için gerekli çalışmaları başlattıklarını belirtti.

Dokuma Evinde kursiyerlerle tanışan Dokuma Ustası Mustafa Temekoğlu, Kıbrıs’ta böylesi bir projede yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek , çözgü sistemleri ve dokuma tezgahları ile ilgili bilgi verdi. Çarşamba ve Cuma günleri gerçekleştirilecek kurslarda dokumaclığın tüm detaylarını kursiyerlere aktaracağını belirten Temekoğlu bu yeni tezgahlarla üretimin daha rantabl olacağını vurguladı.