Çevrimiçi Halk Dansları Yarışması Sonuçlandı

HASDER (Halk Sanatları Vakfı), LTB (Lefkoşa Türk Belediyesi) ve UKÜ (Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi) işbirliği ile Kadın/ Erkek Sirtoları dalında gerçekleştirilen Gençler Çevrimiçi Halk Dansları Yarışması sona erdi.

Ülkemizde ilk kez çevirimiçi olarak düzenlenen bir halk dansları yarışması olan bu yarışma ne yazık ki gerek Kıbrıs gerekse de Türkiye’de büyük acılara neden olan büyük bir deprem felaketiyle ayni zamana denk geldi.

Bu projenin hayata geçmesi konusunda HASDER projeyi planladı koordine etti. Proje paydaşları LTB, yarışmayı kazananların alacağı ödülleri koydu. UKÜ öğrencileri ise yarışmanın çevrimiçi dijital alt yapısını hazırladı.

Yarışmayı kazanan genç dansçılar kimler oldu?

19 Şubat 2023 akşamı saat 24.00’de www.hasder.org sitesinde yer alan Yarışma Sayfası’ndaki oylama sonucuna göre, bu yarışmanın kazananları ve ödülleri şu şekilde belirlendi.

Kadın Sirtoları dalında yarışan videolardaki genç çiftlerden:

Melisa Havalı ve Nisan Topaloğlu, LTB- Sezer Kaşer Ödülünü (Üç bin TL).

Dilay Vehbiye Aydın ve Dilan Aydın, LTB- Sadiye Destur Ödülünü (Üç bin TL), 

Seden Beyit ve Nuray Baykent, LTB- Atiye Balcı Ödülünü (Üç bin TL)

Tuğba Dimililer ve Seren Yücekal Moralı, HASDER Özel Ödülünü (İki bin TL)

Erkek Sirtoları dalında yarışan videolardaki genç çiftlerden: 

Doruk Emiroğlu ve Çağlar Abohorlu, LTB- Mustafa Serdengeçti Ödülünü (Üç bin TL),

Şaban Yıldırım ve İbrahim C. Koç, LTB- Mustafa Gökçeoğlu Ödülünü (Üç bin TL), 

Yalçın İzhakoğlu ve Emin Ciyaslıoğlu, LTB- İbrahim Arap Ödülünü (Üç bin TL),

Yükselen Deniz ve Hasan Ciyaslıoğlu, HASDER Özel Ödülünü (İki bin TL).

Yarışmada sonucu halk jurisi belirledi. Yarışmaya  katılan genç çiftlerin videolarına oy veren kişi sayısı 11,162 oldu.

Bu maddi ödüller yanında yarışmaya katılan tüm genç dansçılara birer katılım belgesi ve plaket verileceğini de duyuran HASDER Başkanı Kani Kanol, “HASDER olarak her zaman olduğu gibi bir ilki gerçekleştirdik. Yarışma altyapısı ve koordinasyonu için bir yıl çalıştık, çabaladık. Ancak hiç beklemediğimiz şanssızlıklar yaşadık. Önce yerel seçimler daha sonra deprem felaketi yarışmamızı çok büyük oranda olumsuz yönde etkiledi. Gençlerin motivasyonunu kırmamak için yarışmamızı iptal etmedik ve sonuçlandırdık. Amaçlarımıza kısmen ulaşabildik. Şimdi ödül törenini de ertelemek zorundayız. Paydaşlarımızla görüştükten sonra ortak bir tarih belirleyip kamuoyuna duyuracağız. Tüm katılan gençlere, emek verenlere ve proje paydaşlarımız LTB Başkanı Mehmet Harmancı’ya, UKÜ Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç.Dr. Müesser Nat’a katkıları için teşekkür ederiz.” dedi.