HASDER 7. Eko-gün Festivaline Dans ve El İşleri ile Renk Kattı

Büyükkonuk, geleneksel olarak her yıl düzenlenen Eko-Gün dolayısıyla 17 Ekim Pazar günü yine cıvıl cıvıldı. Büyükkonuk Belediyesi ve Eko Turizm Derneği tarafından bu yıl 7’incisi düzenlenen günde, Kıbrıs kültürüne öz lezzetler ve el işleri standatlarda yerini alırken, birçok etkinlik düzenlendi.

Büyükkonuk köy meydanında düzenlenen etkinlik saat 10.30’da açılış töreni ile başladı. Eko Gün’de, yiyecek içecek, el sanatlarının satışı yapılırken, Eko Turizm İşletmeleri standları, sergiler, gösteriler, kültürel etkinlikler ve çocuk aktiviteleri de yapıldı.

Kıbrıs mutfağına ait yüzlerce lezzet standlarda yerini alırken, hellim yapımı, harnup pekmezi yapımı, el makarnası pişirilmesi, erişte yapımı ve kesilmesi, sele örülmesi, süpürge yapımı, hasır sandalye imalatı, kerpiç yapımı ve gösterimi gibi aktivitelerin yapıldığı etkinliğe halk büyük ilgi gösterdi. Eko-Gün’ü bu yıl çok sayıda Kıbrıslı Rum ve yabancı turistin izlediği gözlemlenirken, özellikle yabancı turistlerin geleneksel el işlerine oldukça ilgi göstermesi dikkat çekti.

HASDER tarafından Büyükkonuk köyünde AB finansmanı ile sürdürülmekte olan Değirmen Kültür Evi projesi en çok ilgi çeken standlardan biri oldu. Ahşap oymacılık , sesta yapımı , geleneksel iskemle imalatı , ipek kozası işleri ve köy ekmeği yapımı yöntemlerinin sergilendiği HASDER standında eğitim gören kursiyerlerin becerilerini sergilemesi standa ayrı bir renk kattı. Kursiyerlerin kısa sürede kazandığı beceri takdirle karşılandı. Gün boyu süren etkinliklerde HASDER Halk Dansları Gösterileri, Bisiklet Turları, Müzik Dinletisi ve tiyatro gösterisi de yapıldı. HASDER tarafından sergilenen geleneksel kına gecesi ilgi ile izlendi. İrfan Dindar’ın şiir dinletisi ve Murat Göğebakan ile Örge Volkan konserlerinin ardından etkinlik sona erdi.