HASDER’den El İşleri Sergisi

HASDER tarafından hazırlanan ve Avrupa Birliği Komisyonu tarafından finanse edilen “Haydi eğlenelim, öğrenelim, üretelim” isimli projede başarıyla sona gelindi. Lefkoşa suriçi ve çevresinde ikamet eden dar gelirli 40 ev hanımına meslek edindirmek hedefiyle gerçekleştirilen proje kapsamında , ücretsiz el işleri kurslarından yararlanan kişiler 9 aylık eğitim sürecinin sonunda büyük bir aşama göstererek sertifika almaya hak kazandı.

22 Şubat 2010 tarihinde başlayan 9 aylık eğitim süresince Ahşap Oymacılığı, İpek Kozası İşleri, Lefkara- Lapta İşleri, Sele-Sepet Örücülüğü ve Geleneksel Dokuma alanlarında eğitim gören 40 kadın yeteneklerini geliştirerek ev ekonomilerine katkı sağlama şansı yakaladılar. Üretici olarak yetişen ve usta olarak gelişen kursiyerlere HASDER tarafından ürettikleri ürünleri piyasa fiyatları ile pazarlama garantisi verildi.

Kursiyerler tarafında üretilen el işleri 6 Aralık 2010 Pazartesi akşamı saat 19:00’da Saçaklı Evde açılan sergide sergilendi. Üç gün süreyle açık kalan sergi yüzlerce kişi tarafından ziyaret edildi. Üretilen ürünler büyük bir beğeni ile izlendi.

HASDER başkanı Ali Nebih yapmış olduğu açıklamada Avrupa Birliğinden almış oldukları hibe ile kültürümüze bir kez daha katkı sağlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.Özellikle ekonomik kriz dönemlerinde krizden kurtulmanın yolunun üretimden geçtiğini vurgulayan Nebih yerel üretimi ve insan kaynaklarını geliştirmeyi teşvik eden böylesi projelerin kültürel değerlerimizin korunması yanında ekonomik yaşantımıza da önemli katkılar yaptığını belirtti.