HASDER’in İpek Kozası Ürünleri Sergisi

HASDER, Kıbrıs geleneksel el sanatlarımızı yaşatmak, tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla geliştirdiği proje çerçevesinde ipek böceği kozası işlerimize odaklandı. Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Kültür Dairesi tarafından desteklenen projemizin son aşaması olan, “İPEK KOZASI ÜRÜNLERİ SERGİMİZE” tüm halkımızı davet ediyoruz.

İpek kozasından üretilen çeşitli motiflerle süslenmiş tepsi, bardak altlığı, masa süsleri gibi hediyelik eşyaların da yer aldığı sergide özellikle Merhum Şinasi Tekman’ın koleksiyonundan ve Kıbrıs Özel Etnografya Müzesi koleksiyonundan çok değerli orjinal panolar yanında, HASDER koleksiyonundan ve ürünlerinden parçalar sergileniyor.

Sergi, 28-29-30 Haziran 2021 tarihlerinde 18:30 – 20.30 saatleri arasında, Selimiye Meydanı’ndaki HASDER El Sanatları Merkezi binasının bahçesinde, pandemi kuralları dikkate alınarak ziyarete açık olacak. Sergimizde emeği geçen tüm HASDER gönüllülerine, HASDER El Sanatları Merkezi personelimize; panolarını bize emanet eden Ergün Pektaş ve Merhum Şinasi Tekman’ın çocukları Ali Tekman ve Çığal Tekman’a; ayrıca katkılarından dolayı Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Kültür Dairesi’ne ve serginin kurgulanmasında sanat danışmanı olarak destek veren sayın Esin Sevgin’e içtenlikle teşekkür ederiz.