HASDER’li Gençlerden Örnek Davranış

6. Lefkoşa Gençlik Günleri “Zibilsiz Lefkoşa” gerçekleşti

HASDER Gençlik Kulübü tarafından Avrupa Komisyonu işbirliğiyle organize edilen 6.Lefkoşa Gençlik Günleri kapsamında ‘zibilSiz Lefkoşa’ etkinliği gençlerin katılımı ve Çıralı Plastik Sanayi LTD’in katkıları ile gerçekleştirildi. Kumsal Parkı girişinde toplanan HASDER’li gençler hazırlamış oldukları basın bildirisini okuduktan sonra hazırlamış oldukları kampanya paketlerini dağıtmaya başladılar. Çöp naylonu , anı bardak altlığı ve bildiriden oluşan ve 1,000 adet olarak hazırlanan kampanya paketleri Lefkoşanın değişik yerlerinde farkındalık yaratmak amacıyla gün boyu süren etkinlikte dağıtıldı. HASDER Gençlik Kulübü Sorumlusu Ferhun Faruk tarafından okunan basın bildirisinde kent temizliğine vurgu yapıldı. “Ülkemizdeki çevre sorunları yıllardır başa çıkılamayan bir olgu olarak önümüzde durmaktadır. Özellikle geçtiğimiz aylarda Lefkoşa Türk Belediyesinde yaşanan sorunlar nedeniyle bu sorun doruğa ulaşarak, yasemin kokması gereken Lefkoşa’mızın, ne yazik ki adeta bir çöplüğe dönüşmesine tanıklık etmemize sebep olmuştur.

HASDER Gençlik Kulübü üyeleri olarak, çevre kirliliğinin bir ülkenin en büyük sorunları arasında yer aldığını biliyoruz. Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi, bir şehrin temizliğinin bireylerin eğitiminden başlayarak , toplumsal bilincin ve çevre kültürünün oluşması ile aşılabileceğine inanmaktayız. Bu inanç doğrultusunda, geçtiğimiz yıl ‘Lefkoşa Gençlik Günleri’ kapsamında Lefkoşa Belediyesi işbirliğiyle büyük yankı uyandıran ‘zibilSiz Lefkoşa’ etkinliğimizi düzenlemiş ve Lefkoşa Kumsal parkını çiçeklerle, ağaçlarla yeşillendirmiştik. Bu düşünceyle çıktığımız yolda, toplumun tüm kesimlerini çevre konusunda bilgilendirmek, bilinçlendirmek, olumlu ve kalıcı davranış değişiklikleri kazandırmak ve sorunların çözümünde bizimle birlikte bireylerin aktif katılımlarını sağlamak temel hedefimizdir. Bir şehirde çöplerin belediye tarafından düzenli ve sağlıklı bir şekilde toplanması kadar biz vatandaşların da çöpleri toplanıncaya kadar geçen süre içerisinde muhafaza etme yöntemimiz de önemlidir.

Geçtiğimiz aylarda çöplerin toplanmadığı sürede bu konunun ne kadar önemli olduğuna Lefkoşalılar olarak bizzat şahit olduk. Bugün size bu poşeti dağıtmamızın amacı çöplerimizin daha uygun ve hijyenik bir şekilde muhafaza edilmesidir. Çevremizi korumak,ona sahip çıkmak,daha güvenli ve sağlıklı bir nefes almak biz insanların hakkıdır ve elindedir. Diğer yandan şehrimizi bir çöplük haline getirmek, o pis havayı solumak, göze hoş görünmeyen görüntüleri yaratmak da biz insanların suçu ve ayıbıdır. Unutmayalım ki her şey bizimle başlar. Bizler bugün HASDER Gençlik Kulübü üyeleri olarak, gün boyunca Lefkoşa’da dağıtacağımız çöp poşetleriyle, ‘Daha Temiz ve Yasemin Kokulu Bir Lefkoşa’ hedefimizi gerçekleştirmek için bir adım daha atıyoruz. Halkımızı da adımlarını birleştirerek, bu yolda birlikte yürümeye davet ediyor ve desteklerini bekliyoruz”.