SİRTO Yarışması Ödül Töreni Yapılıyor

HASDER (Halk Sanatları Vakfı), LTB (Lefkoşa Türk Belediyesi) ve UKÜ (Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi) işbirliği ile Kadın/ Erkek Sirtoları dalında 19 Şubat 2023 tarihinde sonuçlanan Gençler Çevrimiçi Sirto Yarışması ödül töreni 19 Nisan 2023, Çarşamba akşamı saat 19.30’da, Merkez Lefkoşa Konferans Salonunda gerçekleştiriliyor.

Ülkemizde halk dansları alanında çevrimiçi düzenlenen ilk yarışma olan Sirto yarışması sonuçlanmış fakat gerek Kıbrıs gerekse de Türkiye’de büyük acılara neden olan deprem felaketi nedeniyle ödül töreni yapılamamıştı.

Bu projeyi HASDER planlayıp organize etmiş ve proje paydaşları olan LTB, para ödüllerini koyarken, UKÜ öğrencileri de yarışmanın dijital alt yapısını hazırlamıştı.

Yarışmayı kazanan dansçılar…

Yarışmaya  katılan dansçıların videolarına halk içinden toplam 11,162 kişi oy vermiş ve sonuçta Kadın Sirtoları dalındaki ödüllerin sahipleri aşağıdaki dansçılar olmuştu:

Melisa Havalı ve Nisan Topaloğlu, LTB-Sezer Kaşer Ödülü (Üç bin TL) Dilay Vehbiye Aydın ve Dilan Aydın, LTB- Sadiye Destur Ödülü (Üç bin TL), Seden Beyit ve Nuray Baykent, LTB- Atiye Balcı Ödülü (Üç bin TL), Tuğba Dimililer ve Seren Yücekal Moralı, HASDER Özel Ödülü (İki bin TL)

Diğer bir kategori olan Erkek Sirtoları dalındaki ödüllerin sahipleri ise şu kişiler olmuştu:

Doruk Emiroğlu ve Çağlar Abohorlu, LTB- Mustafa Serdengeçti Ödülü (Üç bin TL), Şaban Yıldırım ve İbrahim C. Koç, LTB- Mustafa Gökçeoğlu Ödülü (Üç bin TL), Yalçın İzhakoğlu ve Emin Ciyaslıoğlu, LTB- İbrahim Arap Ödülü (Üç bin TL), Yükselen Deniz ve Hasan Ciyaslıoğlu, HASDER Özel Ödülü (İki bin TL).

Ödül törenimiz, halk danslarına ilgi duyan herkese açık yapılıyor.