Uluslararası Gençlik Günü Kutlanıyor

14. Lefkoşa Gençlik Günleri, 5 Ağustos 2023, Cumartesi saat 17.00’de HASDER Gençlik Kulübü Eş Başkanları Seden Beyit ve Hasan Ciyaslıoğlu ile Yönetim Komitesi’nin Selimiye Meydanı’nda yaptıkları Basın Açıklaması ile başladı.

Eş Başkanlar Beyit ve Ciyaslıoğlu Uluslararası Gençlik Günü kapsamında düzenlenen Lefkoşa Gençlik Günleri açılışında aşağıdaki basin açıklamasını yaptılar:

“HASDER Gençlik Kulübü olarak uzun bir aradan sonra bu yıl yeniden Uluslararası Gençlik Günü’nü kutlamaya karar verdik.

Bildiğiniz gibi, Uluslararası Gençlik Günü fikri, 1991 yılında BM Dünya Gençlik Forumu’nun ilk toplantısında, Viyana kentinde bir araya gelen gençler tarafından ortaya atıldı.

Böylece alınan bir kararla her yıl 12 Ağustos tarihinde, çeşitli gençlik konuları uluslararası toplumun dikkatine sunuluyor ve günümüzün küresel toplumunda gençlerin sahip oldukları potansiyele dikkat çekiliyor.

 Bu YılınTeması: Sürdürülebilir Bir Dünyaya Doğru “Gençler İçin Yeşil Beceriler”

Her yıl olduğu gibi bu yıl da BM Uluslararası Gençlik Günü için bir tema belirlemiştir: Sürdürülebilir Bir Dünyaya Doğru, “Gençler İçin Yeşil Beceriler”

Bugün bütün dünyada yeşil bir geçiş sürecine giriliyor. Çevre açısından “sürdürülebilir ve iklim dostu” bir dünyaya geçiş, yalnızca küresel iklim krizine yanıt vermek için değil, aynı zamanda Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmak için de çok büyük ve kritik bir öneme sahiptir.

Daha yeşil bir dünyaya başarılı bir geçiş, söz konusu “yeşil becerilerin” geliştirilmesine bağlı olacaktır. Yeşil beceriler, “sürdürülebilir ve kaynakları verimli kullanan bir toplumda yaşamak, böyle bir yaşamı geliştirmek ve desteklemek için gereken bilgiler, yetenekler, değerler ve tutumlardır”.

Bunlar, mesleki ortamlarda yeşil teknolojilerin ve süreçlerin etkili bir şekilde kullanılmasını sağlayan teknik bilgi ve becerilerin yanı sıra, işte ve yaşamda çevresel olarak sürdürülebilir kararları kolaylaştırmak ve uygulamak için bir dizi bilgi, değer ve tutumdan yararlanan çok yönlü becerileri içerir. 

14. Lefkoşa Gençlik Günleri

HASDER Gençlik Kulübü olarak bizler de bu günü her yıl Lefkoşa Gençlik Günleri adı altında bir dizi etkinlikler düzenleyerek kutlamaktayız. Bu etkinlikler arasında Velesbitnan Surlariçi Turu, Streetball, Gızlar Sahaya Çıkarsa Halı Saha Turnuvası, Sokak Konseri, SOS Çocuk-Gençlik Şenliği ve Yuvarlak Masa Toplantısı yer almaktadır.

Bu etkinliklerin tarihi yeri ve zamanı ekteki afişimizde belirtilmiştir. Tüm etkinliklerimiz gençlerin bu günle ilgili toplumda farkındalık yaratmaya yönelik olarak düzenlenmektedir.

Özellikle çeşitli gençlik örgütü temsilcilerinin bir araya gelerek bu yılın temasıyla ilgili düşüncelerini, politikalarını ve çalışmalarını tartışıp değerlendirdikleri Yuvarlak Masa Toplantısı, biz gençler açısından sesimizi yetkililere ve topluma duyurmak için güzel bir fırsat oluşturmaktadır.”