“Yeşil Tüketici Projesi” Kamp Ateşi ile başladı

Çocuk ve gençlere sürdürülebilir tüketim ve çevre bilincini aşılamak ve aynı zamanda çözüm ve barış arayışı içinde olan iki toplumda karşılıklı güven ortamını sağlayarak, gelecekte adanın sahibi olacak iki toplumun gençlerini birbirlerine yakınlaştırmayı hedefleyen “Yeşil Tüketici Projesi” HASDER Gençlik tarafından geçtiğimiz günlerde başlatıldı.

İlk etkinlik Güney Kıbrıs’ta 22 Kasım 2003 tarihinde gerçekleştirilen “Kamp Ateşi” etkinliği oldu. Bu etkinlikte projeyi yürütecek olan iki toplumun gençlerinin tanışıp, birbirleriyle kaynaşması hedeflenmiştir. Etkinliğin Büyük Kaymaklı’da gerçekleştirilmesi ayrı bir anlam taşımakta idi. Gençler adanın yöneticilerine barış çağrısında bulunarak Kaymaklı’dan başlayarak iki toplumu ayıran duvarların kaldırılması ve adanın yeniden birleştirilmesi istençlerini dile getirmişlerdir. Güneydeki bir ilkokulda gerçekleştirilen etkinlikte bir Kıbrıslı Türk ve bir Kıbrıslı Rum genci tarafından yakılan “barış ateşi” de bu arzuların sembolü olmuştur.

Kıbrıslı gençlerin hep bir ağızdan söylediği “Give Peace a Chance” (Barışa Bir Şans Ver) şarkısı ile başlayan gece, açılış konuşmalarının ardından iki toplumun bu günlere gelene kadar yaşadıklarını anlatan bir “slide show” gösterisi ile devam etmiştir. Etkinlikte büyük beğeni toplayan şarkılar ve skeçler sunulmuş ve daha sonra da önce ayrı ayrı sonra da beraber yapılan dans gösterileri ile gece çoşkuyla sona ermiştir. Etkinliğin ardından ise bir resepsiyon düzenlenmiştir.

Kamp Ateşi etkinliğine Avrupa’nın tek bölünmüş başkenti olan Lefkoşa’nın iki belediye başkanının yanısıra, UNOPS ve AB yetkilileri ve 300 kadar izleyici topluluğu katılmıştır. Etkinlik, Kıbrıslı gençlerin ortak bir hedef doğrultusunda hep beraber ve uyum içinde çalışabileceklerinin bir göstergesi olmuştur.