30. FOLKLORNAPOK Festival’ine katılan HASDER Halk Dansları Topluluğu adaya döndü.

Macaristan’ın ilk Kıralı St. Stephen anısına her yıl 15-21 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilen festivale HASDER’in yanısıra İngiltere, İzrail, Estonya, Bask, Belçika, Sırbistan, Slovakya, Romanya, İsveç ve İtalya’dan 12 ekip katıldı. Macaristan’ın Kuruluş Günü Kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen festivale Macar halkı büyük ilgi gösterdi. Gala günü yer alan kortej gösterisini yaklaşık 3,000 kişi izledi. Bir kortej gösterisine halkın bu kadar yoğun ilgi göstermesi tüm katılımcıların dikkatini çekti.

Sarvar belediye başkanı Denes Timor yaptığı açılış konuşmasında 30 yıl önce başlatmış bulundukları festivalin görmüş olduğu yoğun ilgi ve sağladığı kaliteli eğlence ile şehirlerinin diğer ülke kültürleri müzikleri ve dansları ile her yıl yeniden canlandığını belirtti ; tüm katılımcılara bu güzel ortamı yaşattıkları için teşekkür etti.

HASDER’in sergilemiş olduğu 15 , 25 ve 45 dakikalık sahne gösterileri büyük bir beğeni ile izlendi ve dakikalarca alkışlandı. 12 değişik ülkenin folk kültürü ile yeniden canlanan Sarvar , Zalalövö , Körmend şehirlerinde bir hafta boyunca en çok ilgi gören ekiplerden biri HASDER oldu. İlk kez bir Kıbrıs Türk halk dansları ekibi izleyen bölge halkı oyunlarımıza büyük ilgi gösterdi. Kendisi de festival organize eden İtalyan ekibi HASDER’i gelecek yıl için İtalya’ya davet etti.

Kafile başkanı Ali Nebih böylesi güzel bir organizasyon içerisinde yer alıp Kıbrıs Türkünün müziğini , dansını , kültürünü binlerce insana tanıtmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Belediye Asbaşkanı Kondora İstvan ile de tanışma fırsatı bulan Nebih , dans hocası olan asbaşkanla Kıbrıs Türk Kültürü ve dansları hakkında sohbet etti.