36’INCI HALKBİLİMİ SEMPOZYUMU YAPILIYOR

HALK Sanatları Vakfı (HASDER) 1983 yılından başlayarak geleneksel olarak gerçekleştirmeye devam ettiği Halkbilimi Sempozyumlarının 36’ıncısını bu yıl 19 Aralık tarihinde, saat 19.00’da, KTOEÖS (Kıbrıs Türk Ortaeğitim Öğretmenler Sendikası) Konferans salonunda gerçekleştiriyor.

Vakıf Başkanı Kani Kanol yaptığı açıklamada, “Halkbilimi alanında ülkemizde düzenlenen ilk bilimsel toplantı olan Halkbilimi Sempozyumu, 1983 yılında Halkbilimi Paneli şeklinde başlayıp daha sonraki yıl sempozyum formatında devam etmiştir. Bu sempozyumlarda bilim insanları, araştırmacılar ve konularında uzman konuşmacılar Kıbrıs ve Kıbrıs Türk kültürel mirasıyla ilgili bildiriler sunmaya devam ediyorlar. Sunulan tüm bildiriler ise HASDER’in yayını olan HALKBİLİMİ Dergisinde yayınlanıyor” dedi.

HASDER’den yapılan açıklamada sempozyumun açılışında bu yıl “HASDER Halkbilimi Ömür Boyu Hizmet Ödülü”ne layık görülen Halkbilimi araştırmacısı ve öğretmen Mahmut İslâmoğlu’na ve Arkeolog, Halkbilim ve Kültür araştırmacısı merhum Tuncer Bağışkan’ın ailesine ödüllerinin takdim edileceğini ve sonrasında gerçekleştirilecek sempozyumda sırası ile araştırmacı yazar Sn. Ahmet Erdengiz’in, “Kıbrıs Türklerinin Kökeni: Anadolu’dan Gelenler”, Dr Ahmet Karahan’ın, “Lefkara Motiflerindeki Saklı Geometri”, Prof. Dr. Lerzan Aras’ın, “Bir Yavaş Kent Lefke’de Yerin Ruhu: Yaşamlar, Ritüeller, Mekanlar”,  Prof Dr Şevket Öznur’un,”1920’li yıllarda Rumca Yazılan Bir Ağıtta Kıbrıs Kültürü” ve turizmci / araştırmacı yazar Sn Zekai Altan’ın da “Akdeniz ve Kıbrıs Mutfağının Özellikleri” konulu bildirilerini sunacakları ifade edilmiştir.