Hakaret Davası Sonuçlandı

Yunanistan Başbakanı Sn. Kriyakos Mitchotakis 2019 yılında Kıbrıs’a yaptığı ziyarette, Kıbrıslı Sivil Toplum Örgütlerinin oluşturduğu İki Toplumlu Barış İnisiyatifi yetkililerinin çözüm süreciyle ilgili görüşlerini ve önerilerini almak üzere bir görüşme gerçekleştirmişti. Bu görüşmenin ardından, medyada çıkan haberlere yönelik yorumlar yapan ve yorumlarında hem örgütlerimize hem de bizlere ağza alınmayacak küfürler yayınlayan Cemre Seziner ve İzzet Aydın’a açtığımız hakaret davaları sonuçlanmıştır. İzzet Aydın’a açılan dava ilgili kişinin vefat etmesi nedeniyle geri çekilmiştir. Cemre Seziner ise mahkeme aşamasında bizlerden yazılı özür dilemiş ve tazminat ödemeyi kabul etmiştir. İlgili kişi özür yazısını kendi sosyal medya hesabından da paylaşmıştır.

Söz konusu MDPli (Milliyetçi Demokrasi Partisi) davalılar, bizlerin ve örgütlerimizin üzerinden milliyetçilik yapıp, prim elde etmeye çalışmışlardır. Kişiliğimize ve Örgütlerimize ön yargılı davranan ve görüşlerimizi öğrenme yerine küfretmeyi tercih eden kişileri adalet önünde çıkarmak bizim erdemli duruşumuzun bir göstergesidir. Fikirlere fikirlerle karşılık vermek doğru olandır. Düşünce ve ifade özgürlüğü başkalarına hakaret etme hakkını vermez. Bu dava sonucunda her birimize ödenen tazminat, ülkemizde çözüm ve barış mücadelesi etkinliklerinde kullanılmak üzere örgütlerimize bağışlanacaktır.

Saygılarımızla,

Selma Eylem (KTOEÖS Başkanı), Kani Kanol (HASDER Başkanı), Şener Elcil (Arif Hasan Tahsin Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı), Aziz Selengin (KTOEÖS Yönetim Kurulu Üyesi)