HASDER 15. Çocuk ve Masal Şöleni 7-15 Mayis Tarihleri Arasında Yapılıyor

Halk Sanatları Vakfı (HASDER)’in 15. Çocuk ve Masal Şöleni 7-15 Mayıs tarihleri arasında yapılıyor. HASDER, Çocuk ve Organizasyon Komitesi Üyesi Fatma Kükrer, bu sabah düzenlenen basın toplantısında, Meriç Süt Ürünleri sponsorluğunda gerçekleştirilecek 15. Çocuk ve Masal Şöleni hakkında bilgi verdi ve şölen programını açıkladı.

KÜKRER: “MASALLAR BİRER EĞİTİM ARACI”

Çocuk ve Masal Şöleni Organizasyon Komitesi Üyesi Fatma Kükrer toplantıda yaptığı konuşmada, geçen yıl sponsor bulamadıkları için şöleni iptal etmek durumunda kaldıklarını hatırlattı ve yeni sponsorları Meriç Süt Ürünleri yetkililerine teşekkür etti.Kükrer, tüm dünyada olduğu gibi KKTC’de de gönüllü çalışan sivil toplum örgütleri ile ticari işletmelerin olanaklarını birleştirerek işbirliği yapmasının, özellikle çocuklara yönelik etkinlikler organize edilmesinin önemli bir toplumsal gelişme olduğunu ifade etti.

Çocuk ve Masal Şöleni’nin, masalların birer eğitim aracı olarak kullanılmasını sağlamak amacıyla düzenlendiğine dikkat çeken Kükrer, geçmişteki bir geleneği günümüze taşımak ve yerel masalların kayıt altına alınması çalışmalarına ivme kazandırmak istediklerini belirtti. Kükrer, masal anlatma yarışmasının ön elemelerinin, 7-8 Mayıs tarihlarinde Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) yapılacağını, 11 Mayıs gecesi de AKM’de okul öncesi çocuklara yönelik Çocuk Etkinlikleri gecesi düzenleyeceklerini söyledi. Kükrer, ayrıca, 14 Mayıs’ta Sarayönü’nde resim etkinliği düzenleyeceklerini ve Masal Anlatama Yarışması’nın finalinin de 15 Mayıs gecesi yine AKM’de yapılacağını açıkladı.

Masal Anlatma Yarışması için kayıtların Lefkoşa merkez okullarında devam etmekte olduğunu ifade eden Kükrer, kayıt yaptırmak ve bilgi almak isteyenlerin 228 90 20 numaralı telefondan HASDER’i ya da 0542 851 8868 numaralı telefondan organizasyon komitesi üyesi Tarık G. Emiroğlu’nu arayabileceklerini belirtti. Kükrer, konuşmasının sonunda, etkinliklerine sponsor olduğu için Meriç Süt Ürünleri Direktörü Candan Avunduk’a da teşekkür etti.

AVUNDUK: “KÜLTÜR ETKİNLİKLERİNE DESTEK OLUNSUN”-

Meriç Süt Ürünleri Direktörü Candan Avunduk ise yaptığı konuşmada, “sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” deyişinden yola çıkarak Meriç Süt Ürünleri olarak, sağlam kafalar üreten HASDDER’e destek olamaya karar verdiklerini belirtti. Avunduk, KKTC’deki diğer işletmelerin de kültürel etkinliklere katkı koyması gerektiğini vurgulayarak bu yönde çağrı yaptı.