HASDER Fransa’da Gönülleri Fethetti

2-8 Temmuz 2012 tarihleri arasında Fransa’nın Noyon Kentinde gerçekleştirilen 5.Uluslararası Noyon Folklor Festivaline katılan 41 kişilik HASDER kafilesi , halk danslarımızı ve halk müziğimizi en iyi şekilde sergileyerek yurda döndü. Paris’in 70 km kuzeyinde yer alan ve Fransa’da “Kültür ve Sanatın Kenti” diye tanıtılan Noyon kentinde beşinci kez gerçekleştirilen festivale Porto Riko , Kanarya Adaları , Azor Adaları, Taiwan ve Kuzey Kıbrıs’tan ekipler katıldı.

Serin ve yağışlı hava nedeniyle açık havada yapılması planlanan gösteriler , tiyatro salonu ve spor salonuna alınarak kapalı alanda gerçekleştirildi. Açılış ve kapanış etkinliğinde yarım saatlik iki performans sergileyen HASDER Halk Dansları Topluluğunun sergilediği müzik ve danslar büyük ilgi görerek dakikalarca alkışlandı. Kutes köyünde gerçekleştirilen birbuçuk saatlik “kına gecesi” performansı yoğun ilgi gördü. Gösteri sonrasında gerçekleştirilen resepsiyonda değişik Fransız Peynirleri tatma imkanı bulan elemanlarmız köylülerle de sohbet imkanı buldu. Festival programı içerisinde “Yaşllar Evinde” gerçekleştirilen 3 gösteri ve animasyon etkinliği duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Yaşlılar Evlerinin fiziki altyapısı , temizlik ve hijyen koşulları , çalışanların gösterdiği ilgi ve yaşlıların o mutlu ve huzurlu hali tüm elemanların dikkatini çekti.

Sergilemiş olduğu performanslar ve disiplinli tavırları ile diğer ekiplerin de beğenisini kazanan HASDER gelecek yıl için Azor adalarında gerçekleştirilen Cofit Folklore ve İspanyada gerçeklştirilen festivallere katılmak için davet aldı. Festival süresince bir gün “serbest gün” geçiren ekibimiz bu fırsattan yararlanarak Parisi de gezme ve tanıma olanağı buldu. Eifel Kulesi, Shamps Elysees Caddesi ,Zafer Anıtı’nı yaya gezme fırsatı bulan ekibimiz , otobüsle gerçekleştirilen panoramik turla da Paris’in tüm tarihi kültürel mekanlarını tanıma fırsatı buldu. Kafile başkanı Ali Nebih yapmış olduğu açıklamada ; bir kez daha uluslararası bir festivali başarı ile tamamlamış olmaktan , Kıbrıs Türk kültürünü Fransa gibi kültür ve sanatın beşiği bir ülkede tanıtmaktan mutlu olduğunu belirterek destek veren ailelere teşekkür etti. Tanıtım için her yıl milyonlarca lira harcayan devlet kurumlarımızın bu alandaki ilgisizliği ve derneklere yokmuş gibi davranan tavırları bizleri bir kez daha üzmüştür , yaralamıştır diye vurgulayan Nebih tanıtım için bu kadar önemli bir görev üstlenen derneklerin her türlü desteği hakettiğini fakat maalesef hiçbir destek göremediklerini vurguladı.