HASDER Web Sitesini Yeniliyoruz…

Çok uzun bir zamandır güncelleyemediğimiz eski web sitemizi tüm verileriyle arşivleyip, onun yerine yeniden yapılandırılmış günümüz ihtiyaçlarına cevap veren, çok daha zengin ve güçlü bir web sitesiyle karşınızda olmak için bir yıldır çalışıyoruz.
HASDER’in 40 yılı aşkındır biriktirdiklerinin heba olup gitmemesi, hafızalardan silinmemesi ve gelecek kuşaklara kültürel bir miras olarak kalabilmesi için bugünkü teknolojiyi en iyi şekilde kullanarak dijital ortamda hizmete açmayı en önemli hedef olarak önümüze koyduk çalışıyoruz.
İlk etapda, Kültür Dairesi’nden Derneklere Yardım Tüzüğü kapsamında aldığı katkıyla Kıbrıs Folklor Arşiv Ve Kütüphane’sinde gönüllü üyelerinin yıllarca verdikleri emek ve özverileriyle oluşturulan 40 yıllık folklor, kültür ve sanat gazete haberlerinden oluşan küpür koleksiyonunu aranabilir PDF formatında dijital ortamda hizmete açıyoruz.
HASDER Halk Sanatları Vakfı/Derneği olarak aldığımız katkıyla www.dev.hasder.org isimli sitemizi yenileyerek, site içerisinde bir modülü kupür koleksiyonuna ayırdık. Onbinlerce sayfalık kupür koleksiyonu yanında Kıbrıs ahşap oyma ve folklorik giysi motiflerinden oluşan bir koleksiyonu da dijital ortamda ilgilenenlerin kullanımına ve hizmetine sunduk.
İkinci aşamada 1986 yılından beridir Kıbrıslı Türklerin ilk ve tek folklore dergisi olan HALKBİLİMİ dergimizin tüm eski sayıları dijital formatta web sitemizde bir modül olarak yer alacak ve dergimiz e-dergi olarak yayınlanmaya devam edecek.
Daha sonraki aşamalarda HASDER olarak 1980’li yıllarda köylerde gerçekleştirdiğimiz halkbilimi araştırmalarından elde ettiğimiz ses ve görüntü kayıtlarını da dijital ortama aktararak web sitemizden ilgilenenlerin hizmetine sunacağız.
Bütün hedefimiz tüm birikimlerimizi ve verilerimizi dijital ortama aktararak güçlü bir web sitesinde toplumun hizmetine sunmak, şu veya bu şekilde kaybolup gitmesini önleyerek gelecek kuşaklara kültürel bir miras olarak bırakmaktır.