HASDER’İN HALKBİLİMİ ÖMÜR BOYU HİZMET ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Halk Sanatları Vakfı (HASDER) tarafından ilk kez bu yıl çok uzun yıllar Kıbrıs’ın halkbilimine, kültürel mirasına hizmet eden, emek veren araştırmacı, icracı, akademisyen, yazar ve yöneticilere verilmeye başlanan “Halkbilimi Ömür Boyu Hizmet ödülü”, Mahmut İslamoğlu ve yakın zamanda kaybettiğimiz Tuncer Bağışkan’a verildi.

KTOEÖ Sendikası Konferans Salonu’nda 19 Aralık 2023 akşamı, saat 19.00 da gerçekleştirilen ödül töreninde bir konuşma yapan Vakıf Başkanı Kani Kanol, “Sevgili Tuncer Bağışkan son kitabının imza törenini yapmadan önce Vakıf Yönetim Kurulumuz, gerek HASDER olarak bizlerin, gerek halkbilimi camiasının ve tüm toplumun bazı kişilere vefa borcu olduğunu ve bunu hayattayken kendilerine ödememiz gerektiğine karar vermişti. Adı geçen ödülü kendisine verme kararı aldığımızı söylediğimde gözleri yaşarmış ve beni kucaklayarak, bu ödülü büyük bir onur ile kabul ettiğini söylemişti. Hepimiz de çok üzgünüz çünkü hayatını kaybetmeden bu ödülü kendisine takdim etmek isterdik” diye konuştu.

Vakıf Başkanından sonra kürsüye gelen Kültür Dairesi Başkanı Sn Şirin Zaimağaoğlu da böylesi bir geceye katılmaktan ve bu iki çok değerli araştırmacı, yazar halkbilimcilere layık görülen Ömür Boyu Halkbilimi Hizmet Ödüllerini takdim etmekten dolayı biraz buruk ama mutlu olduğunu vurguladıktan sonra, “Kültür Dairesi olarak bizler de zamansız kaybettiğimiz Tuncer Bağışkan’ın adını yaşatmak ve yarım kalan kitap projesini hayata geçirmek için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Daha sonra Prof. Dr. Şevket Öznur ödül alan Mahmut İslamoğlu ve Tuncer Bağışkan’ın özgeçmişlerini okudu. Ardından Kültür Dairesi Müdürü Sayın Zaimağaoğlu Mahmut İslamoğlu’na ve Tuncer Bağışkan’ın ailesine ödüllerini takdim etti.