Kültür Ödülü HASDER ve Nina Yakovu’ya

Kıbrıs Cumhuriyeti Parlamentosu’nda ana muhalefet partisi Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL), her yıl vermekte olduğu Kültür Ödülünü bir Kıbrıslı Türk kültür örgütü olan HASDER Halk Sanatları Vakfı’na ve tanınmış Kıbrıslı Rum seramik sanatçısı Nina Yakovu’ya veriyor.

HASDER, 44 yıldır bu ülkede Kıbrıs ve Kıbrıs Türk folkloruna, kültürüne kendini adamış bir kurumdur.

Ayrıca yıllardır adamızda tarafların kabul edeceği siyasi eşitlik temelinde federal bir çözüm ve barış için de, tüm gücüyle çaba harcamıştır. Kurulduğu günden itibaren, yediden yetmişe gönüllüleriyle kurumsallaşmak için çalışmış ve çalışmaya devam eden HASDER, bir sivil toplum kuruluşu olarak toplumda saygı görmekte, takdir edilmektedir.

AKEL yönetimine, Seçici Kurul üyeleri Dora Sotiriu (Başkan) Arianna İkonomu, Mikis Kosteas, Olga Pieridu ve Antonis Yeorgiu’ya, 2021 yılı “Tefkros Anthias – Thodosis Pieridis” Kültürel Hizmet ve Katkı Ödülü’ne HASDER’i layık gördükleri için, tüm camiamız adına teşekkür ederiz.

HASDER’e daha önce de şu ödüller verilmişti: 1- Türk Bankası Kültür Sanat Ödülü (1986), 2- Necati Özkan Vakfı Kültür Sanat Ödülü (1994), 3- Motif Folklor Dergisi (Türkiye) Folklor Hizmet Ödülü (1999), 4- Folklor Araştırmaları Kurumu (Türkiye) Folklor Hizmet Ödülü (2000), 5- KITOB 2. Green Olive Özel Turizm Ödülü (2004), 6- Sy.Ka.Ly

(Lisi Sanatçılar Derneği) 46. Kuruluş Yılı “Kıbrıs Folkloruna Hizmet Ödülü” (2008), 7- Kıbrıs Sivil Toplumunu Güçlendirme Programı INTRAC, Eğitim ve Kültür Ödülü (2008).