Mehmet Ertuğ hocamızı kaybettik.


Seni unutmayacağız hocam!

Kıbrıs Türk Halkbilimi ve kültürüne  öğretmen, araştırmacı ve uygulayıcı olarak ömür boyu katkıda bulunan Mehmet Ertuğ Hocamızı kaybettik.


HASDER ile Mehmet Ertuğ hocamızın yollarının kesişmesi öncelikle HASDER Geleneksel Masal Anlatma Şölenlerinde jüri üyesi ve başkanı olarak görev alması ile başlamıştı. Yıllarca hiçbir karşılık beklemeden çocukların gelişmesine büyük katkı koymasının yanında Kıbrıslı Türklerin bir geleneği olan masal anlatımının da sürekliliğini amaçlayan bu etkinlikte her zaman için özverili olarak yer almıştı.


Geleneksel gölge oyunları (Karagöz / Hacivat) oynatıcısı olan Ertuğ Hocamız ayni zamanda Meddahlık da yapıyordu.
Bunun yanında HASDER tarafından düzenlenmekte olan ve şu anda pandemi dolayısıyla gerçekleştirilemeyen HASDER Halkbilimi Sempozyumlarında bildiriler sunmuştu. Bildirileri arasında “Kıbrıs’ta Meddahlık / Goncoloz / Masal – Mesel / Kıbrıs’ta Gölge Oyunları  gibi bildirileri vardır.


HASDER 2018 yılında Ertuğ Hocamıza “HALKBİLİMİ HİZMET ÖDÜLÜ” vermişti. Toplumumuzun geçmişten günümüze yaşayan  belleklerinden biri olan Hocamızın güzel anıları bizlerle, toplumumuz ve ailesiyle olsun.