Merhum Mustafa Güvenir Anısına Gerçekleştirilen 18. Çocuklar Arası Masal Anlatma Yarışması Başladı

Halk Sanatları Vakfı HASDER tarafından organize edilen 18. Çocuklararası Masal Anlatma Yarışması 13 Mart Cumartesi günü gerçekleştirilen eleme yarışması ile başladı.

Bu yıl Gülver Ticaret sponsörlüğünde merhum Mustafa Güvenir anısına düzenlenen Masal Anlatma Yarışmasına çocuklarımız büyük ilgi gösterdi. Kuzey Kıbrıs’ın çeşitli okullarından ikiyüzyetmiş çocuk YDÜ Atatürk Kongre Merkezinde yapılan ön elemelere katıldı. Ön Elemeler sonucunda ilkokul 1. ve 2. sınıflardan onbeş ve ilkokul 3,4 ve5. sınıflardan onbeş olmak üzere toplam otuz öğrenci finalde yarışmaya hak kazandı.

20 Mart tarihinde YDÜ Atatürk Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek finalde yarışmaya hak kazanan masalcılar.

1. Kategoride (ilkokul 1ve 2 sınıflar)

Ayşe Ata
Şevki Yanar
Cener Yağmur Belen
Ali Tuğaç
Melih Aydınlatan
Ceyda Köklüoğlu
Simge Erk
Kemal Ata Türkoğlu
Dilan Barut
Zerin Akgür
Ahmet Akacan Akay
Serfinaz İşkey
Özge Erdoğan
Ayça Müge Gönül
Buket Yalçıcı

2.Kategoride (3,4 ve 5. sınıflar)

Mısra Aysel Körceğez
İzlem Gülmez
Altan Osmanlı
Sevcan Yavşan
Gizem Saçar
Berkant Kargı
Elif Naz Şen
Batu Özgün
Ezgi Emiroğulları
Cisil Avcı
Ecem Yılmaz
Meryem Emir
Zekiye Mendeli
Meral Yağmur Kavaz
Esra Beyit

Etkinliğin başlangıcında HASDER Çocuk Ve Masal Şöleni Komitesi adına konuşan Fatma Kükrer Halkbilim alanında uğraş veren HASDER’in kültürümüzün önemli öğelerinden olan masallarımızı araştırmak, derlemek, yayınlamak ve yaşatmanın görevleri olduğunu belirtti.Gelecekte iyi okuyucu olmanın temellerinin masal kitapları okuyarak atılacağını bu yarışmayla çocuklara kitap okuma sevgisi kazandırmayı hedeflediklerini söyledi.Kükrer konuşmasında çocukların masallarla dillerinin güzelliklerinin farkına vardıklarını hayal dünyalarını, yaratıcılıklarını geliştirdiklerini söyledi.HASDER’in bu yarışmayla çocuklara topluluk önünde masal anlatma olanağı sunduğunu , çocukların kendilerini ifade etme becerisi kazanmalarına ve özgüvenlerinin gelişmesine katkı koyduklarına inandıklarını belirtti.

YDÜ Atatürk Kongre Merkezi B Salonu dolduran kalabalık izleyici kitlesi önünde çocuklar masallarını anlattılar.Fatma Kükrer ( Öğretmen ) Şengül Üstüner (Emekli BRT Haber Koordinatörü) Deniz Çakır , Doğan Erçağ , Asu Demircioğlu’dan ( Tiyatro Sanatçıları) oluşan jüri tarafından değerlendirme yapılıdı.