29. Halkbilimi Sempozyumu Gerçekleştirildi

HASDER tarafından geleneksel olarak düzenlenmekte olan Halkbilimi Sempozyumları’nın 29.sı 10 Aralık 2012 tarihinde Saat 19:30 da Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Kıbrıs’ta araştırmacı ve folklora sevdalı insanlarının bulgularını kitlelere sunma ve yayınlama olanağı veren sempozyum bu yıl Tuncer Bağışkan moderatörlüğünde gerçekleşiyor. Erdinç Akün ,Evren Demirbilek,Salahi Döşemeci,Çiğdem Dürüst,Tanju Hastunç ve Ali Nebih’in bildiri sunacağı sempozyumun bu yılki konu başlığı “ Kıbrıs Halk Danslarının Sahnelenmesi” .

Kıbrıs Türk Halk Danslarının gelmiş olduğu durumun fotoğrafını çekmek , eleştirel bir gözle olguyu en geniş şekilde tartıştırmak amacıyla bu sempozyumun konu başlığını “ Kıbrıs Halk Danslarının Sahnelenmesi” olarak belirlendiğini belirten HASDER başkanı Ali Nebih , Halk Danslarımızın sahnelenmesinde kullanılan yöntemlerin ; dansın ayrılmaz bir parçası olan müzik, adım ve kostüm öğelerinin kullanım şekillerini detaylı bir şekilde irdelemek ve geleceğe ışık tutmak amacıyla bu sempozyumu düzenlediklerini vurguladı.

10 Aralık 2012 tarihinde Saat 19:30 da Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek sempozyuma halk danslarına gönül vermiş herkesi bu açık davet ile davet ettiklerini belirten Nebih soru cevap kısmında görüş belirtmek isteyen herkese söz verileceğini belirtti.