Halkbilimi Dergisi 51. Sayısı Çıktı

Önceleri Halk Sanatları Derneği yayın organı olarak yayınlanmakta olan Halkbilimi Dergisi, Derneğin Halk Sanatları Vakfı adı altında çalışmalarını sürdürme kararı sonrasında, Vakfın yayın organı olarak yayın hayatına devam etmektedir.

 

Kıbrıs’ta yayınlanan ilk ve tek Türkçe folklor dergisi olma özelliği taşıyan Halkbilimi Dergisi 1986 yılında yayın hayatına başladı. Başlangıçta yılda dört kez ve 32 sayfa olarak yayınlanmak üzere planlanan dergi, maddi ve manevi nedenlerle son zamanlarda yılda bir sayı olmak üzere ancak ortalama 200 sayfa olarak yayın hayatına devam etmektedir.

Özellikle Kıbrıs’a ait folklorik konularla ilgili araştırma, inceleme ve tercüme yazılarının yayınlandığı dergide, eski yaşama ait pek çok fotoğraf, halkdansları müzik notaları ve gündemdeki konulara ait makaleler da yer almaktadır. Ayrıca derginin son sayfaları gerek HASDER ve gerekse de Kıbrıs’taki diğer kültür sanat derneklerinin etkinliklerine ayrılmıştır.

2003 yılına kadar yayınlanmış dergilerde yer alan tüm yazılar bir bibliyografyada toplanarak araştırmacıların ve ilgilenenlerin hizmetine sunulmuştur.

Uzun yıllardan beri HASDER tarafından gerçekleştirilen “Halkbilimi Sempozyumları”na sunulan tüm bildiriler de yine derginin çeşitli sayılarında yayınlanmıştır.